Oudekki läheb Euroopasse?

Pole vist rohkem kui aasta siia blogisse ridagi kirjutanud….Tegelikult, vaadates just kõrvalt sotsiaalmeedias (peavoolumeediast rääkimata) toimuvat, on kuidagi puhtam ja kuivem tunne kohe…

Aga poliitilise elu tähtsündmusi, igasugu valimisi, võiks ju oma ühiskonnaelu pideva jälgimise kontekstis kuidagi kajastada. Parim võimalus on selleks prognoosides ette valimistulemusi. Ehk siis see postitus on pühendatud homme toimuvatele meid rohkem puudutavatele Europarlamendi valimistele.

Nende valimiste peamine intriig on minu arvates see, et kas Keskerakond saab kolm kohta ja et kas meie poliitikamaailma uus tõusev täht, Oudekki Loone, läheb E. Savisaare asendusliikmena Brüsselisse. Etteruttavalt, minu vastus on, et pigem jah…

Minu argumentatsioon selliseks asjade käiguks on järgmine:

Keskerakond võitis teatavasti suurelt eelmised Europarlamendi valimised, saades ca 105000 häält ja jäädes napilt ilma kolmandast kohast. Praegune olukord tundub olevat keskile veelgi soodsam. Näiteks E. Savisaart ja tema peavoolu suhtes eristuvat suhtumist Ukraina kriisi on võimalik valida üle terve Eesti. On ka muid häältesaaki mõjutavaid faktoreid. Nii et esialgu rohkem detailidesse laskumata pakuks keskile kokku 125000 häält, millest 35000 oleks E.S. omad.

Eelmine kord oli fenomenaalsel teisel kohal Üksikkandidaat I. Tarand oma rohkem kui 100000 häälega. Seekord tal enam nii hästi ei lähe, aga ca 40000 pooldajat on tal vast kõigi rullide, lohode ja kristaf…-de kiuste siiski alles.

Kolmandal positsioonil oli eelmine kord reform vist mingi 60000 häälega. Seekord vist küll parandavad positsiooni, aga mitte häälesaaki.

Neljandal positsioonil oli eelmine kord IRL vist kuskil 40000 häälega. Seekord ei pakuks neile üle 30000 hääle.

Neljandad olid eelmine kord sotsid üle 30 000 häälega, mis andis neile tollal napilt viimase mandaadi. Seekord vanameister Lauristini juhtimisel vast parandavad end  ja saavad kokku üle 40000 hääle, edestades napilt ka üksikkandidaat Tarandit.

Eelpool loetletute vahel jagatakse siis 6 eurosaadikukohta. Tuginedes R. Taagepera  rahvalikule selgitusele d^Hondti meetodist, võtaks kesk taolise häältejaotuse juures 1., 3., ja 6. mandaadi. Reform saaks 2., sotsid 4. ja I.Tarand 5. mandaadi. IRL jääks päris ilma.

Nimekirjade siseselt võib ka tulemusi ja arenguid ennustada.

Keskis võtab suurima häältearvu teadagi E. S., aga tema koht läheb kellegile teisele. Mul on sihuke karvane tunne, et on kokku lepitud, et see läheb O. Loonele, kui Loone teeb isiklikult hea tulemuse. Üldse paistab nii, et keskis on vaikimisi kokkuleppeid veelgi, näiteks paarist Ratas-Simson saab võitja Brüsselisse ja kaotajale jääb võimalus tõusta uueks keski esimeheks(naiseks). Ja paarist Toom-Stalnuhhin on ka üks vaikimisi loobuja olemas, kuulu järgi Toom. Ehk siis europarlamenti maabuksid lõpuks tõenäoliselt keskist Ratas (võidab häältearvult Simsonit), Stalnuhhin….ja Loone. Kui saab vähemalt 5. isikliku tulemuse Savisaare, Ratta, Toomi, Stalnuhhini ja Simsoni järel. Teiste keskerakondlaste võimalusse väga ei usu.

Reformi koht läheb siiski vast Ansipile, kuigi üsna väikese eduga K. Kallase ees. See tegelikult rahuldab enam-vähem kõiki , sest Ansipist saab sügisel siiski kokkulepitult komisjonäär ja K.Kallas saab Ansipi asendusliikmeks. Muid intriige ei paista reformierakonna puhul ka olevat.

Sotsid saavad oma koha tänu üldisele populaarsuse tõusule ja vanameister Lauristini kaasamisele, kes selle koha ka võtab. Küll ma ei usu, et ta Brüsselis täit perioodi istub. Eks ole ka juba kokku lepitud, et antakse ka järgmistele võimalus, muidu poleks ju kellegil isu mingit isiklikku kampaaniat teha.

I. Tarand võtaks siis ainsa üksikkandidaadina viimase keskist vabaks jääva koha (100000 omal ajal talle  isiklikult antud häält on ikka raske kõigile IT püüdlustele vaatamata maha mängida) , kuigi vast ka Meikar teeb päris hea tulemuse (pakuks ca 10000 häält).

IRL võib siis nüüd jälle (nagu esimestel eurovalimistel Respublica) sootuks kohast ilma jääda. Omad vitsad peksavad. See on see Reinsalu kombinatsioonide tulemus. Sest selline IRL-le iseloomulik omadevaheline petmine ja tõsimeelsete hanekstõmbamine nagu nende sisevalimistelgi, käib praegustel eurovalimistelgi täie hooga. Eks Kelamile lubati jätkamist ja Samostile Kelami pensionilesaatmist. Tegelikult käsitleb IRL-i tagatuba neid kui kasulikke idioote-häälepüüdjaid. Tegelik panus on tehtud hoopis M. Mihkelsonile, ja ka seda mitte selle pärast, et tahetakse teda hirmsasti Euroopasse, vaid ikka pigem selle pärast, et saaks ta uue parteijuhi valimise puhuks jalust ära…

Ongi kõik, jääb siis tulemusi ootama

P.S.

Ise valisin Oudekki Loone, peamiselt just selle tõttu, et ta tegi keskerakonda astumisega poliitiliselt mõnevõrra küll riskantse kuid samas julge ja järele mõeldes ka pragmaatilise käigu. Ja loomulikult on ta väga õige inimene Euroopasse…

 

4 kommentaari “Oudekki läheb Euroopasse?

 1. Kui välja arvata Tarandi tulemused, siis suhteliselt mööda prognoos.

  1. Eks ta ole jah. Pidasin keski just eestlastest valijaid ustavamateks valijateks, kes tulevad välja iga ilmaga. Kui ei saa venevastase hüsteeria õhustikus toetada Savisaart, saaks ju toetada Ratast, Simsonit, Riisalu…Nende sisuline põrumine on mulle tõesti seletamatu. Praegu juhtus tõesti see, et mitukümmend tuhat kindlat keski valijat jäid välja tulemata. Aga tagantjärele tarkusega: milleks tulla välja valima Ratast või Riisalu, kui nendega võib juhtuda nagu Oviiri ja Viljaga…Aga, EV parlamendivalimistel järgmisel aastal on keski valijad jälle rivis ja mu prognoos ka täpsem. Luban.

 2. Jah, sõjakaid väljaütemisi- mehed relvad pihku- on Riisalult kuulda, mis USA ajupesu vaimus sündinud ja reformi tuules püüab Ukraina lipult verepritsmeid siluda.Varjatud marssalikepiga lahkus keskerakonnast praegune kaitseminister, ja eks marssalikepi hoi põues veel mõni teinegi.
  Kes muu, kui keskerakond on naeruvääristanud poliitbroilerid. Kas Savisaare vastased teadlikult või kogemata lasid Edgaril astuda oma rehale. Põhiline küsimus, miks peaks andma oma hääle Edgarile, kes vaid “katsujäär”, nuhib aga ei “sisene” ja esineb peibutuspardina.Need kes Savisaare vaimu ei tajunud, hääletasid nooremate keskerakondlaste poolt. Parteijuhi keskpärane valimustulemus vastas ka kesisele Savisaare reklaamile ja kinnitab Yana Toome usinust.Pealegi oli selge, et Tallinna linnapeal pole isu Brüsselisse.

 3. Tom on ellu ärganud. Kartsin juba kõige hullemat, et luumurd vms… 😛

  Valimised olid ju väga kõnekad. Esiteks oleks Kesk ilma e-hääletuseta need valimised pikalt võitnud. Reform korjas oma hääled ju põhiliselt e-kanalist. Järelikult e-vastane kampaania ei toiminud. Valija on ja jääb mugavaks, ilm võib tulla liiga ilus jne. Kui e-valimisi vahepeal Brüsselist ära ei keelata, siis järgmisel korral peab Kesk oma telgid jälle püsti panema. Sest maksab ju hääl, mitte tema saamise viis.

  Teiseks – valijad saadavad Brüsselisse hääleka venelase. Ja ma ei imesta sugugi. Sest elu näitas, et eestlased osutusid reeturiteks. Erakonnavahetused sellisel kujul, nagu neid Eesti poliitikas sooritatakse, räägivad autunde puudumisest ja see on juba vana diagnoos. Autunne kui selline, on nn lääne kultuurile üldse võõras. Temast räägitakse siin palju, aga päriselus kohtab teda tegelikult vähe.

  Kolmandaks on minu arust Eesti poliitika kaardid nüüd täitsa segi. Kelami ja Savisaare vahe oli mõnisada häält. Veidi vihmasem ilm või mõni muu asjaolu ja kõik oleks võinud minna pahupidi. Ühesõnaga IRL-i seis on hapu. Lisaks selgus, et ka sotsid pole ülearu populaarsed. Aga vahepeal hakkasid inimesed vist harjuma mõttega, et äkki tuleb kunagi Keski ja sotside koalitsioon. Kui aga sotsid teevad valitsuses seda, mida nad praegu teevad, siis automaatselt võimule viiv häältesaak ei ole võimalik. Ei aita ka NATO lennukid Ämaris ja järgmiseks kevadeks on sotside tuluke kustunud.

  Kokkuvõttes arvan, et vähese osalusega valimised võivad olla päris huvitavad, nagu selgus. Aga nüüd ei oska öelda, mis hakkab juhtuma riigikogu valimistel. Ma näiteks ei imesta, kui e-valimised tehakse kohustuslikuks ja valimine jaoskondades jääb kokkuhoiu tõttu ära. Või veel parem oleks telefonihääletus viimase valimisdebati ajal. Sest miks asju keeruliseks ajada siin e-riigis, eks ole.

Kommenteerimine on suletud.