Sotside läbinähtav populism

Seda see sotside erakorraliste parlamendivalimiste korraldamise idee vaatamata oma põhimõttelisele õigusele ja headusele kahtlemata on. Seda just idee väljaütlemiseks valitud aja tõttu. Ootasid siis kenasti ära, et erakondade rahastamisskandaal kanaliseeriti meedia poolt ainult reformierakonna pattudele neis asjus ja D. Vaariku tänane avaldus jäi selles mõttes selgelt hiljaks.

Siinkohal toetaks osaliselt isegi Ligit.

Samuti viitab populismile see, et avaldus ei olnud kooskõlastatud ja läbi arutatud teiste poliitiliste jõududega või.vähemalt osade poliitikutega neis jõududes. Ehk siis teadlikult välja käidud rahva hulgas populaarne kuid praktilise poliitika poolest teostamatu projekt. Klassikaline populism.

Veel tundub mulle, et sotsid püüavad hõlvata seni parteipoliitikast suhteliselt edukalt hoidunud isevoolu tekkinud FB rühmitust “Aitab valelikust poliitikast”.  On ju nende nädala pärast toimuval meeleavaldusel selgelt vaja löövaid loosungeid nagu seda kindlasti oleks erakorraliste valimiste nõudmine.

Siinkohal soovitaks noortel maailmaparandajatel mitte tantsida sotside pilli järgi vaid pigem nõuda oma loosungitel A. Laiapea poolt välja pakutud KOV ja Riigikogu valimiste ühitamist ja seda juba vähem kui aasta pärast toimuvatel 2013. a. KOV valimistel. Sellised sisuliselt erakorralised Riigikogu valimised on hoopis tõhusam relv ühiskonna totaalse parteistamise ja klannistumise kardinaalsel vähendamisel. Kartelli moodustanud parteid ei suudaks enam kontrollida kohalikku võimu (inimesi ja ressursse lihtsalt ei jätku) ning sealt võib see “ausalt on võimalik”pisik hakata tasapisi levima…

29 kommentaari “Sotside läbinähtav populism

 1. OK!
  Ma püüdsin siis SaarPolli numbrid ka ‘skaleerida’. St. viia need EMORi omadega otse võrreldavaks.
  Esimesel kohal olev number on niisiis SaarPoll/oktoober ja teisel kohal EMOR/november.

  Kesk 29/23
  Sots 26/25
  Ref 24/26
  IRL 18/17
  Ei tea 42/35
  Muu 7/7

  Muide, välismaal tehekse veel niisugust trikki, et võetakse erinevate küsitluste keskmine. Siis näeks asi välja umbes sedamoodi:

  Kesk 26
  Sots 25,5
  Ref 25
  IRL 17,5
  Ei tea
  Muu 7

  See võiks juba üsna usutav olla. Nii loogiliselt vaadates vähemalt. Ehkki arvestada tuleb, et SaarPolli küsitlus oli oktoobris muidugi.

  Ja veel seda, et see Refi 26% EMORi küsitluses. Vot kunagi vanasti nimetati niisugust asja ‘kosmeetiliseks’. No et ikkagi on Ref esimene. N.Liidus hoiti ka venelaste osakaalu rahvastikus 51%. Ma mäletan et ülikoolis vist keegi õppejõud ütles, et eks see 1% seal, et eks see ole nüüd juba pigem selline ‘kosmeetiline’.

  Kosmeetikafirma EMOR. 😉

  1. Jajah…oled õigel teel…saad asjast aru küll…võid EMOR-sse tööle kandideerida…Sest vaata…kuidas kõik asjasthuvitatud täna kommenteerivad: oleme ikkagi populaarseim erakond…

   1. Eks ta ole. 😉

    Aga vot kui me oleme ikka vanad neukkud siin, siis sellise labasusega nii lihtsalt ei võta.

    Kestvad kiiduavaldused. 🙂

 2. Tom says:
  16. nov 2012, 16:06:
  “Mulle ka tundub, et nendes EMOR-i küsitlustes on mingi poliitkorrektsuse kordaja…”

  Meil õnnestus siis korraga ühte ja sama asja mõelda. 🙂 Ma kirjutasin sama aeg kommentaari, mis ilmus … vist oli 16:13 see nmber.

 3. Ah, lõpetage, pole see Ref midagi kolmas. Vaadake ikka ringi ka. Mida inimesed räägivad? “On Ref, mis ta on aga kui SDE/KE võimule saavad, müüvad nad meid kohe venelastele maha või teevad Kreekat.”

 4. Vaata, Margus. Ma küsiksin nüüd lihtsalt nii. Kui Sa väidad seda või teist, siis kus on Sinu tõendusmaterjal?

  Mul pole kah teist eriti, aga ma võtan selle mis on, ehk siis need kaks küsitlust ja tulemus on siis kusagil ülalpool.

  Loogika oleks siis veel nii – ma ei mäleta, võib-olla ma kirjutasin ka kunagi juba – et kui Andrus Saar läheb selgelt EMORit ründama – ta on ju sisuliselt mitu korda mõista andnud, et ta saab selgelt teistsuguseid tulemusi kui EMOR – et kui ta läheb ründama, siis PEAB tal olema mingi üsna tugev tagatis. Kas ta on seda nägu, et ta teeks seda ilma tagatiseta?

  Nõnda. Ja ma kaldun arvama, et tal on tagatis, ja kui keegi tema uuringu kohta midagi kobiseks, siis laoks ta selle välja. Pluss siis veel see, et viimati oli tal valim ca 1200 EMORi ca 900 vastu. Vist.

  Mis see tagatis on? No ma arvan, et ta on kõiki neid andmeid mitu kord põhjalikult üle kontrollinud janiiedasi ja tõesti. Ma ka ei tea, aga ma arvan, et niisugustel firmadel on mingi võimalus oma usaldusväärsust tõestada. Ja ma kordan veel kord – Andrus Saar on olnud sisuliselt ründav pool. Ta ei läheks ärplema juhul kui ta ei suudaks tõestada.

 5. OK! Kuna ma olen vist ikka sihukese asja fänn pisut, siis ma pakuks veel ühe variandi. Asi siis nii, et aeg-ajalt on ajalehtede internetiversioonis küsitlused, mida kodanikud saavad klikkida. Ma siis ajaviiteks salvestasin mõned.

  Ma salvestasin neid koguni mitu korda, et kuidas muutuvad, aga olulisemalt muutus ainult see Äripäeva variant. Sellest panin kaks erinevat (huvitav, et see muutus on tõesti üsna järsk?). Õhtulehe ja Postimehe küsitlustest on kummastki üks, kuna need ajas eriti ei muutunud.

  *
  30102012 Õhtuleht

  HÄÄLETUS: Kui praegu tuleks valimised, mis parteile sina oma hääle annaks?

  12% Reformierakond
  8% IRL
  12% Keskerakond
  19% Sotsid
  8% Mõni muu
  41% Ei taha kellelegi häält anda

  18138 vastanut

  *
  Äripäev 08112012

  Kell 21:12
  Päeva küsimus: Kui homme toimuksid erakorralised valimised, kellele annaksid hääle?

  Reformierakond 29%
  Keskerakond 11%
  IRL 17%
  Sotsiaaldemokraadid 23%
  Mingi muu 11%
  Ei lähe valima 9%

  [2497häält]

  *
  Kell 22:55
  Päeva küsimus: Kui homme toimuksid erakorralised valimised, kellele annaksid hääle?

  Reformierakond 25%
  Keskerakond 10%
  IRL 16%
  Sotsiaaldemokraadid 31%
  Mingi muu 11%
  Ei lähe valima 8%

  [2936häält]

  *
  Postimees 16112012 kell 18:40

  Kui valimised toimuksid täna, siis millist erakonda valiksid?

  Reformierakond (2037) 20%
  Isamaa- ja Res Publica Liit (1393) 13%
  Keskerakond (795) 8%
  Sotsiaaldemokraatlik erakond (3929) 38%
  Muu (941) 9%
  Ei oska öelda (1283) 12%

  Küsitluses on osalenud 10378 inimest

  *
  Hüva. Ma siis võtsin keskmised ka

  Ref 21,5
  IRL 14,25
  Kesk 10,25
  Sots 27,75
  Ei 17,5

  Siin nüüd muidugi see rida, et Eesti keelsed lehed. Ma arvan, et venelaste osakaal on seal ikka üsna väike, ehkki ei tea muidugi kui palju. A kui SaarPoll ütleb, et venelastest hääletab Keski 50% ja eestlastest 8% … Ma oletan siis, et Keski reaalne number peaks suurenema miski 2-3 korda. (eestlasi ca 1 miljon ja 8%=80000, muulasi ca 0,3 miljonit ja 50%=150000. Hüva, väga primitiivne arvutus muidugi.)

  Ühesõnaga, kui Keski numbrit suurendada ainult pisut rohkem kui kaks korda, siis on tulemus sisuliselt sama nagu Refil.

  Nii et jah. Pole representatiivne valik jne. ja nii edasi ja tõesti. Selle kõigega nõus. Aga EMORit uskuda oleks lihtsalt pisut rumal selle kõige peale. Ja opositsioon juhiks koalitsiooni ees nii ehk naa.

Kommenteerimine on suletud.