Ansip lõpetab. Lang jätkab.

Minu poolt suht fragmentaalselt jälgitud presidendi vastuvõtupeolt jäi mulle miskipärast silma ja rohkem vast kõrva kultuuriminister R. Langiga tehtud intervjuu…Tavaliselt nii bravuurikast, ülbest ja küünilisestki  Langist õhkus harjumatut pehmust, tolerantsi…soojustki. Kuidagi uus kuvand või nii…

Kui nüüd peale Ansipi lahkumiskuulutust läksid lahti rohked spekulatsioonid igat masti tegelastelt, kes kõik küll selle Ansipi mantli siis pärivad… Paet, Pentus, Pevkur, isegi Rõivas….ja kui keegi ei nimeta Langi, siis hakkas koitma: vaat kus kivi all on vähid peidus ehk kus õõnes on oravate talvevarud…

Uue liidri ettelükkamise ja tutvustamise suhtekorraldus by book…Algul lükatakse avalikkuse ette närimiseks, katseks, kontrolliks ja auklikuks tulistamiseks ette teisejärgulised tegelased ja siis saabub tema…valgel hobusel. Ja kõik, nii arvamusliidrid kui nende järel muu publik laulavad kooris: muidugi, tema on just õige mees, kuidas me varem selle peale ei tulnud…Täpselt nii nagu tehti Reinsalu IRL-i ette otsa upitamisega. Algul ei tulnud politoloogidel ja teistel poliitilistel arvamuskujundajatel Reinsalu nimi nagu meeldegi …aga hiljem asja arenedes  teadsid kõik, et Reinsalu võidab suurelt. Nagu läkski.

Tegelikult ongi ju Lang praegu reformi etteotsa ainuõige ja ainuvõimalik mees. Kuna Ansip polnud ju lahkumisest teatades tegelikult ei väsinud sportlane ega vanadusest nõder geront, vaid täisjõus teo- ja sõnavõimeline mees parimates aastates, siis peab asendus olema ses osas võimalikult samaväärne. Kuna Ansipi tegelik probleem oli liigne jäikus poliitiliste partneritega suhtlemisel, tuleb talle vahetuseks leida keegi, kes oleks nagu Ansip, aga paindlikum. Langil just see omadus ongi. Temal ei olnud mingit probleemi istuda abilinnapeana Edgar Hirmsa enda paremal käel ja alluvuses Tallinna Linnavalitsuses…Ja keegi ei heida seda talle ka isegi tagantjärgi ette. Kuidas küll mõnitati Pihli kui see sama koha peal istus…

Täiendatud:Hakkabki juba tulema. Suhtekorraldajad juba töös
Kusjuures suitsukatet tehakse ka edasi…Ligiga seekord.

104 kommentaari “Ansip lõpetab. Lang jätkab.

 1. Tom says: aprill 14, 2012, 13:52 : ..ja võim oleks neil mõne kuuga taskus…

  OK! Aga see ei käiks ju päris niisama. St. tehnilises mõttes. Vot minu meelest ongi üks keerulisem aspekt see, et KUIDAS siis see võim vahetuks. Erakordsed valimised? Aga nende esile kutsumine on teatavasti ikka üsna keeruline. Ma ei oska küll öelda, et milline oleks kiire lahendus.

  Siis see teine asi, et mida Sotsid ütlevad. A nad ju on öelnud, et võiks makse pisut suurendada ja et ‘ei välista’ koostööd Keskiga.
  No ja nad saavad kodanlik-natsionalistliku ajakirjanduse täiega kallale. Vot seda hommikust õhtuni tõrjuda … vot ei ole päris nii lihtne. Ja on väsitav ja võib vääratada igal hetkel.

  Eks vist asi muutuks kiiresti siis, kui ajakirjandus muutub. Vaata jah, kui oluline see ajakirjandus tegelikult on. No esimene märk muidugi on. See vene nimega natsionalistliku tagurluse hääletoru, see kuidagi lülitati välja Vikerraadiost. Kuigi ma isiklikult ei ole just teab mis eriline sõnavabaduse piiramise pooldaja. Mina oleks vast tellinud näiteks Ummelase ja lasknud tal pärast Makarovit järgmisel päeval teha täpselt samasuguse kommentaari – ainult et vastasmärgiga ja vastaspoole pihta. 😉

  1. Tehnilises mõttes võib üllatavat mõju avaldada riigikohus. Ma ei eeldaks seda, kui Ansipi reaktsioon Tederi sekkumisele euro toetusprogrammi poleks olnud nii ärev. Ilmselt siis riigikohtu heakskiitu valitsus automaatselt eeldada ei saa. Mis seal taga on, pagan teab.
   Kui riigikohus tõepoolest ütleb, et euro toetamine tänasel viisil on vigane, siis on tõmmatud joon alla selle valitsuse kogu tegevusele. Mis muidugi ei tähenda, et nad päevapealt tagasi astuvad. Aga rinne on siis lõhutud ja peagi ilmuvad välja esimesed rotid, kes tahavad selle laeva maha jätta.

  2. erakorraliste valimiste esilekutsumiseks on vaja vaid koalitsiooni poliitilist tahet. tehnilised küsimused on siin teisejärgulised. Ja see poliitiline tahe tuleb varem või hiljem just reformi-irli noorema põlvkonna tegijatelt.eks nad ole ammu ära tabanud, et korraliste valimisteni ootamine võib tähendada nende ju nii hästi alanud poliitilise karjääri lõppu…
   See Makarovi lugu pole tegelikult nii lihtne,,,et RHN uus liige Toobal natuke pahandas ja juba tehtigi ära. Ma vist mõni aeg tagasi kuulsin Makarovi seda kommentaari, mis reformareid ja allikmaad tegelikult pahandas…Liigne keski kirumine oli ikka väga jesuiitlik ettekääne tsenseerimiseks…

  3. Tom says:
   aprill 16, 2012, 09:15:
   “erakorraliste valimiste esilekutsumiseks on vaja vaid koalitsiooni poliitilist tahet.”

   OK. Mina ei ole midagi niisugust igal juhul märganud. St. sellist tahet. Kui leiad mingi ükskõik kui väikese detaili, mis võiks sellele suunale viidata või seda võimalust kinnitada, eks anna teada.

 2. Mnjah, Ref peab Makarovit IRLi meheks. Ja Ref tahab IRLilt ära võtta kõikvõimalikud propgandakanalid, vältimaks järjekordset häbiväärset kaotust Reinsalu nahaalsele populismile, nagu see juhtus 2011.

 3. 80-ndate kiiretel muutustel olid teised põhjused. KP feat Gorbi ise lõhkus ennast täiega. Kui Gorbit poleks olnud, oleks N.Liidu lagunemine vähemalt 10 aastat edasi lükkunud. See on vana nali, et liberaliseerumine on totalitaarsele süsteemile suurim oht. Praegu Ref ei liberaliseeri midagi, pigem keerab kraane kinni ja kasutab oma võimu kindlustamiseks kõiki vahendeid. Ref teab, et kõik otsustatakse valimistel ja selle järel, seega praegused mullistused ei loe midagi.

 4. Jah ,järgmiste valimisteni on niipalju aega ,et välispoliitilised arengud võivad palju muuta,riigi rahakott on tühi ,pole sugugi kindel ,et REF soovib peale järgmisi valimisi oma sõnnikut rookida,kinnimineku oht on paljudel aga eks jõua minema kobida ka -raha peaks USA-s ,Skandinaavias , Jordaanias ja mujal ootama….

 5. Selle kõigega pole midagi peale hakata, kui 1) rahvas on nii paganama loll: 2) SDE pole nõus Savisaarega (loe: KEga) koostööd tegema.

  1. Kuidas Sa selles nii kindel oled?
   St. selles, et SDE jne. A mis neil siis üle jääb?

   OK! Oletame, et valimised annavad umbes niisuguse tulemuse. Kuidas siis Sinu meelest valitsus kokku pandaks?

 6. Kui selline ebatõenäoline variant peaks realiseeruma, siis SDE üritab kompunnida IRLiga ja kui väheks jääb, võetakse raske südamega ka RE juurde. Seda serveeritakse isamaa päästmisena.

  1. to Anpnüümne:

   Laar astus tagasi. Militaristid teevad lobitööd, st. mõjutavad avalikkust ja avalikkuse kaudu “võimu” tegema neile sobivat valikut. Business as usual.

  2. Jah, oravaga nõus. Aga antakse ka märku, et kaitseministriks on vaja just sõjanduse alaselt vene eksperti. Loodan, et ühtlasi antakse lisaks ka mõista, et ei pandaks sinna mingit poliitilist pistrikku. pistrike aeg on möödas, sest suur katust pakkuv kotkas USA tõmbub eemale

 7. margus kiis says: mai 3, 2012, 11:49
  “Kui selline ebatõenäoline variant peaks realiseeruma, siis SDE üritab kompunnida IRLiga ja kui väheks jääb, võetakse raske südamega ka RE juurde. Seda serveeritakse isamaa päästmisena.”

  Mis mõttes ebatõenäoline?
  Vot ma mõtlesin natuke selle asja peale ja tekkis mõte, et peaks vist sünniaastat küsima. Kuigi see on pisut argumentum ad homini, või kuidas selle kohta öeldaksegi.
  Asi siis selles, et paljud kodanikud, kellel sünniaasta 1970+, et neil ei ole justkui kogemust, et asjad võivad muutuda. Ja kohati üsna kiiresti. Mina näiteks mäletan seda ja minu meelest ei ole see küsitluste variant küll teab mis “ebatõenäoline”.

  Hüva, võtame selle tulemuse uuesti:
  Sots – 30
  Ref – 29
  Kesk – 23
  IRL – 12

  Numbrid annavad kokku 94 vist, nii et kõik saavad umbes mõne koha juurde et 101 kokku tuleks.

  Oletame siis sellise tulemuse.
  Järelikult SDE kompunn IRL-ga ei annaks mingit tulemust ja IRL-i võib niisugusel juhul üldse kõrvale jätta. Nende kaasamine ei annaks kellelegi tulemust ja see käik oleks seega üleliigne.

  Siis oleks variant, et SDE+Ref. Kas see on siis eriti “tõenäoline”? Võib-olla. Aga milline oleks sellisel juhul niisuguse valitsuse poliitika?
  Hüva. Kui Sa väidad, et niisugusel juhul SDE ajab lihtsalt edasi Refi poliitikat … no minu meelest ei ole tõsine jutt. Kohe kuidagi ei ole.
  Lisaks arvan ma, et SDE ikka pisut saab aru ka, et kust nende hääled nüüd järsku tulema hakkasid. Vot hakkasid tulema JUST SIIS kui see grupeering otsustas kodanlik-natsionalistlikele jõududele pisut hambaid näidata ja rahva huvides tegutsema hakata. Ma millegipärast ei usu, et seal parteis soovitakse paarikümnest hästi makstud parlamendiliikme kohast lihtsalt loobuda ja oma ca 10 kohaga edasi tiksuda.

Kommenteerimine on suletud.