2012

Ongi käes. See oodatud või kardetud 2012.

Maailmalõpu aasta? Euroopa Liidu huku aasta? Ansipi kukkumise aasta?  Stagnatsiooni lõpu ja positiivsete muutuste aasta?

Mida arvata ja oodata?

Arvaks, et maailm sel aastal ei lõpe. Aga muutub, ja kardinaalselt, küll. Euroopa Liit, ka meie selle täieõigusliku liikmena samuti. Eurotsoon küll tõmbub koomale kuid see on nii sinna jääjatele kui sealt lahkujatele ainult kasuks. Hiljaks on natuke jäädud kuid parem hilja kui mitte kunagi. Nagu ebaõnnestunud abielu lahutuse või ebaõnnestunud (äri)ettevõtmise pankroti korral.

Ansip ja senine poliitiline reziim tõepoolest kukuvad. Selles osas olen nõus E. Savisaarega. Kuid loomulikult ei hävi nad kui parempoolsed vaid kui autud valimistevõltsijad.

Algab see muutuste aasta loomulikult jaanuariga, mille lõpus toimuval IRL-i Suurkogul heidetakse parteist välja vahetult varasemat häälteostmist koordineerinud ja sisevalimisi manipuleerinud isikud (Kabrits jt.) ning need, kelle kasuks hääli osteti, jäetakse partei tagumiste ridade pinkidele istuma. Selliselt uuenenud, sisekaemuse läbinud ja muutunud  partei etteotsa on võimalik valida Indrek Tarand. Selline asjade käik  tähendab ka IRL-i lahkumist valitsuskoalitsioonist. Alternatiivne, vähemtõenäoline, stsenaarium on partei ja ka parlamendifraktsiooni lõhenemine  kaheks vaenutsevaks pooleks, mis samuti viib valitsuse lagunemiseni.

Valitsus laguneb seega veebruaris, sest mõlema eelpool nimetatud stsenaariumi järgi kaob Ansipit toetav parlamendienamus. Järgneb pikk poliitilise ebastabiilsuse periood, kus Ansipil ei õnnestu uut valitsust moodustada. “Tänu” Ansipi rumalusele sotsid ei tule, Edgar (kelle poole Ansip viimases hädas pöördub) tuleks, kuid keskerakonna enamus on selleks ajaks juba Ratase poolel, kellele terenduvad hoopis paremad võimalused ühisvalitsuseks I. Tarandiga.

Ummikus, võimust ilma jääda kartev reform teeb veel vangerduse Ansip-Paet, kuid see enam ei aita. Sest vahepeal on tulnud avalikuks e-valimispettus viimastel Riigikogu valimistel, mis kutsub esile erakorralised parlamendivalimised selle aasta novembris. President Ilves on kujunenud olukorras lausa kohustatud andma valitsuse moodustamine keskerakonnale.

Vahevalitsuse kuni erakorraliste parlamendivalöimisteni moodustab seega suure tõenäosusega just J. Ratas (Savisaarel jätkub oidu ja riigimehelikkust pilli mitte lõhki ajada)

Erakorralised parlamendivalimised võidavad sotsid ja uuenenud IRL. Kes moodustavad koos keskerakonnaga ka uue, rahvusliku ühtsuse valitsuse.

Head uut, positiivsete muutuste aastat!

15 kommentaari “2012

 1. kadestan Su optimismi.
  pakun, et koeranägu jätkab kõigest hoolimata, tal (ja neil) pole enam mitte midagi kaotada. ja uutele tulijatele on jäetud ainult varemed.
  ……..ja samas loodan et eksin.

 2. Ennustus minu poolt.

  28.jaanuaril IRLis toimub gigantide heitlus, Suure Kombinaatori Niilese (kelle taga on Laar) ja Suure Manipulaatori Reinsalu (või mõne tema marioneti, näiteks Mihkelsoni) vahel. Võimalused on üpriski 50:50 aga Niiles võidab vaid juhul, kui ta Reinsaluga kokkuleppele saab.

  Laar ei “jää”, sest suure tõenäosusega on ta setud elamislubade skandaaliga ja teab, et jäämise puhul lekitab Ref selle kompra.

  Peale seda on IRL omadega maoli aga “kampsunid” ei julge midagi peale suurte sõnade ja tobedate konverentside midagi. Sisuliselt on partei lõhki aga see ei kajastu reaalselt kusagil. Mõlemad pooled üritavad Refile meeldida ja hääletavad nagu vaja.

  Ansip jätkab nagu muiste AGA toimub üks suur muutus: arvamusliidrid ja avalikkus koonduvad järjest enam Ansipi, valitsuse ja isegi Ilvese vastu. Seda on juba praegu näha, järjest tuleb nurisemist ja kriitikat seni pühade meeste suhtes.

  Aga Ref toetub truule ajupesumasinale EERile ja Kuku raadiole ning esialgu säilitab lihtrahva toetuse veel 2012. Seda enam, et IRLi toetus peaks kukkuma peale Laari lahkumist eest. Refi ülbus ja arrogants isegi suureneb, sets juba praegu on neil veendumus, et nad võivad teha mida iganes.

  1. Kasutades võimalust vastata mil tahan, on vist selleks hetkeks (Aaviksoo teatas just loobumisest) selge, et sisuliselt võistlevad ainult Herkel ning Reinsalu. Minu eeldus oli, et lõpus võistlevad Tarand ja Reinsalu. Millegipärast asendati Tarand Herkeliga, mis kõige muu kõrval tähendab ka IRL-i kui ühtse partei lõppu…Mina seda igal juhul ei tahtnud. Pole hea EV-le…

 3. Tom-i lugu tundub optimistlik küll, aga alustama peabki optimistlikult, seega kõigepealt head uut aastat!

  Pakun poliitikapildile omalt poolt mõned detailid. IRL-i suurkogu ei pruugi kuigi efektiivseks kujuneda. Tarandi asumist etteotsa ma ei usu, samuti Krossi tähelendu. Näen võimalusi Pakostal. Sealt edasi võib nende fraktsioon parlamendis lõheneda küll, et tekiks võimalus uue valitsuse moodustamiseks. Kui aga suurkogul hakatakse vägisi ette seadma respublikaani, siis on kogu erakonna lagunemine tulevikus vältimatu. Kuid valitsus ühelgi juhul päevapealt ei lagune ja tõenäoliselt laamendab koerasõber sügiseni välja. Tuleb arvestada sama küsimusega, nagu eelmise kriisi ajal, et kuhu tüüpidel minna oleks, kes võimuvahetusega töötuks jääksid? Kellele neid pii-ärr nõunikuid nii palju vaja on? Või maavanemaid? Kahtlemata võideldakse leivapalukese eest lõpuni.

  Asjade kulgu võib aga muuta jama riigieelarvega ehk kui tekib puudujääk. Sel juhul võib hambaid näidata Ligi. Seda varianti nimetaksin pauguks luuavarrest. Kuidas konflikt tehniliselt välja näeks, pole aimugi, sest Reformierakonna tuimad tinasõdurid pole kunagi välja näidanud mingit iseseisvat jõulist seisukohta. Ainus erand oli Atonen, kes aga eelnevalt distantseerus erakonnast. Reformierakonnal on ju lahendamata võtmeprobleem – kuhu sokutada Ansip. Kõik tänasest kehvemad ametikohad tähendaksid läbikukkumist. Kuna nad on selle probleemi lahendamist pidevalt edasi lükanud või see on osutunudki liiga kõvaks pähkliks, siis tulemus ei lase end enam kaua oodata. Näilisuse osakaal nende poliitikas on läinud liiga suureks ja Ansip on muutunud võõrkehaks. Või nagu Margus viitas, avalikkuse vastuseis sellele vennale muutub käegakatsutavaks. Loomulikult käib näilisuse tootmine täie hooga edasi ringhäälingu kanalites. Kuid rõhutan – asjad võivad muutuda, kui raha lihtsalt ei ole.
  Minu hinnangul oleks Reformierakonnal kaotused kõige väiksemad juhul, kui nad suudaksid kokku leppida Keskerakonnaga. Aga seda nad teha ei saa, sest Ansip on risti jalus. Tagatipuks võttis see mees ka sotse mõnitada, täiesti valel ajal.

  E-valimispettuse ilmsikstulekut ei usu. Kuid on muud põnevat, mis võib ilmsiks tulla. Kapol ja teistel on ju praegu kiired päevad. Jutt sellest, et paar suli süsteemist võeti vahele ehk enesepuhastamine töötab ja nüüd on kõik taas kontrolli all, on bullshit. Jälitusametnike poliitiliste eelistusteni pole ju veel jõutud, aga need ilmutavad end kindlasti mõne asjaosalise südamepuistamises.

  1. Pakosta on juba löödud kaart…Manipuleeritavatel pole enam väga võimalusi, ükskõik kuidas need manipuleeritavad asjale ise vaatavad…
   Valitsus laguneb just sel põhjusel, et “kampsunitel” (IRL-i fraktsioonis) püle midagi kaotada..Ainult võita. Valitsuse lagunemise aeg sõltub muidugi taktikast. Kuid Ansipil pole enam sisulist (sõltuvussuhetel põhinevat) enamust

 4. Ansip ei kao kuskile, sest ta pole mingi juht vaid nägu ja hääl, Reformierakonna Urmas Alender. Jääb “peaministriks” edasi. Ja ei takista midagi. Ansip on varemgi kõiksugu resoluutseid lollusi ajanud, kas see on midagi takistanud? SDE läheb kohe valitsusliitu kui vähegi kutsutakse, KE mitte nii kiiresti ehk.

 5. Head Uut Aastat.
  Minu arvamuse toimuvast on kirja pandud sellisel ingliskeelsel lingil.

  http://thearchdruidreport.blogspot.com/

  See on küll ameerikalikus võtmes, aga paremini sõnastatud kui ma ise tunni aja jooksul oleks suutnud vormistada. (Greeri tasub üldse jälgida, tal on terased tähelepanekud ja mitte halb esitusviis. Tegevuskavad on tal IMHO veidi “meh” klassi.)

  Inglise keelt mitteoskavatele lühikokkuvõte Eesti võtmes:

  Nii nagu möödus 2011 aasta, nii möödub ka järgmine. Mingeid dramaatilisi muutusi ei tule, dramaatiline on aasta vaid neile, kes mingile loodusjõule otse ette jäävad.

  Samad näod, nüüd aasta vanemad. Samad argumendid, nüüd aasta kulunumad. Hinnad 5% kõrgemad, palgafond 5% väikesem ja jaotub 5% ebaühtlasemalt. Elektririkkeid on rohkem ja parandatakse neid aeglasemalt. E-valimiste kriitika asendub E-rahvaloenduse kriitikaga (ja sellest ei muutu midagi). Hädakisa kohe saabuvast maailmalõpust läheb kilavamaks, tööpuuduse statistika näitab samas tööpuuduse jätkuvat vähenemist. Suletakse postkontoreid, tuletõrjedepoosid, raamatukogusid ja koole. Statistika näitab majanduskasvu – eriti tööstuses – ja eriti energeetikas. Järjest rohkem majapidamisi on järjest kauem elektrita. Tom kirjutab samamoodi kohe kukkuvast Ansipi valitsusest :P.

  Dramaatiline oli 2008. Siis asendus 20 aastat toimunud majanduskasv vähemalt sama pika langusega. Käesoleval aastavahetusel vahetus selle languse kolmas aasta neljanda vastu. Järgmine aasta samal ajal vahetub neljas aasta viienda vastu.

  Ja ikkagi ei tule maailmalõppu. Ega ega ka hääli mitte ostvat Lunastajat Rahvameest.

  Lugupidamisega,
  Hall Orav.

  PS. Varuge suvel käbisid. Neid on hea talvel närida.

  1. Aga kunagi peab ju ka Ansip kukkuma…Paku parem võ’imalus, mis saaks talle hukatuseks..

 6. Ansip kukub (mis iseenesest on sisuliselt tähtsusetu, sest Urmas Kruuse saab asemele panna aga kirjutame selle siis Refi võimu languse sünonüümina) siis kui Refis tekib mingi kõva sisekonflikt. Mis on ettearvamatu. Aga seda saab kiirendada kui ühiskonna ja selle rääkijate surve Refile suureneb. Seni kui osad tähstamad arvajad Refi p..d lakuvad ja ülejäänud omas nurgas torisevad, ei juhtu midagi.

  1. No ei ole päris nõus ses mõttes, nagu sõltuks Ansipi liidripositsioon ainult meist (alamatest) endist…Pigem oleks nõus “Oravaga”, et kõige olulisem on siiski jälgida EV omanike seisukohti…Kuid pole nõus “Orava” ajafaktori mittearvestamisega, ehk mulle igatahes tundub, et on olemas arvamus (jest mnenie…ja sõrm ülespoole): Ansipi aeg on läbi-õigustas usaldust osaliselt…Kruuset (mingit kitarristi) tema asemele enam ei panda..

 7. Tom, Refikad on kõike muud aga nad pole lollid — asjaolu, mille paljud unustavad. Ansipi asemele pole hetkel kedagi Refi süsteemile paremat panna. Ansipi ülesanne on meeldida valijatele, nende kõige rumalamatele ja samas kindlamatele. Sellega saab Ansip kõige paremini hakkama. Pole mingit mõtet teda välja vahetada.

Kommenteerimine on suletud.