Valimiskomisjon hävitas valimispettust kinnitavad tõendid?

Järjest enam süveneb arvamus (mis tasapisi kujuneb juba veendumuseks), et see meie kõrgelt kiidetud e-hääletus ja e-valimised ei ole midagi muud kui täielik ämber või siis, veel hullem, lausa riiklikul tasemel organiseeritud valimispettus.

Nüüd saab siis kaudselt (H.Põlluaasa Soome valimistulemusi kajastavast artiklist) teada, et VVK on hävitanud viimaste valimiste e-hääled. Vaatamata väikeparteide ja üksikkandidaatide eelnevale protestile, millise olemasolust üldse ei VVK ega meedia (v.a. “Äripäev”) avalikkust isegi ei informeerinud…

See e-valimiste asi on ikka väga hapu. VVK ei suuda kuidagi ja vähegi veenvalt seletada vastuolusid protseduurides.

Võtame ette viidatud “Äripäevast” ilmselt VVK poolt antud ja ajakirjanik A. Oja ümberjutustatud seletuse:

 Riigikogu valimised toimusid 6. märtsil. E-hääletada sai kuni 2. märtsi õhtuni, seejuures oli võimalik e-hääletuse teel tehtud valikut mitu korda muuta. E-häält sai seejuures viimast korda muuta 6. märtsil valimisjaoskonda kohale minnes ja paberil hääletades. Valimiskomisjoni kinnitusel läks e-häälte muutmisel arvesse viimane valik, mis eelnevad valikud tühistas.

Valimiskomisjoni andmetel ei ole võimalik jälgida ega kontrollida, kes kelle poolt hääletas. See käib nii elektroonilise kui pabersedeliga hääletamise kohta. Nii e-häälte kui valimiskastis olevate pabersedelite lugemisel puudub nende juures info, kes selle e-hääle või pabersedeliga hääle andis.

Valija saab kontrollida kontrollida hääletamisest osavõttu ehk seda, kas tema elektroonilise hääletamise kohta on elukohajärgse valimisjaoskonna valijate nimekirja tehtud vastav märge.

Siin tekib kohe mitmeid küsimusi. Kõigepealt, kas 6. märtsil sai ikka jaoskonnas paberil hääletades oma kuni 2. märtsini e-hääletusel antud häält muuta. Minu mäletamist mööda just nendel viimastel valimistel ju enam ei saanud. Varasematel valimistel vist tõesti sai. Seda sisse viidud muudatust protseduuris pole VVK veenvalt seletanud ega põhjendanud. Igal juhul oleks valimispäeval paberil hääletamisega oma e-hääle tühistamise võimalus olnud tõsine argument e-hääletustulemustega manipuleeritavuse vastu, sest raske oleks varasemaid e-hääli sobivalt kokku kombineerida olukorras, kus viimased muutused e-häältes tuleks alles koos valimisjaoskondade sulgemisega.

Teiseks, kui e-hääletusel pole kellegil võimalik jälgida ega kontrollida, kes kelle poolt hääletas, kuidas on siis e-hääletusel võimalik oma häält muuta, ehk võtta kelleltki konkreetselt kandidaadilt hääl ära ja anda see uuesti kellelegi teisele konkreetsele kandidaadile…Heakene küll, seda värki teeb masin ja kõik on krüpteeritud…Kuid masin ei tee ilma inimese taustal olemiseta tänapäeval veel eriti midagi ja igal krüpteeringul on võti…Kelle käes on aga võti, selle jaoks pole lukke…

Ja kolmandaks. Minu arust veel olulisem viide võltsimistele ja pettustele e-valimistel.

Et inimesel on siis võimalus kontrollida valimisjaoskonnas, kas tema nime taha on tehtud märge, et ta on juba valinud e-hääletusel. Miks peaks inimene, kes on enda arust juba valinud e-hääletusel, vedama end valimispäeval jaoskonda. Eriti seoses viimastel valimistel sisse viidud muudatusega, et valimispäeval jaoskonnas enam e-häält muuta ei saa. Ainult selle pärast, et hajutada kahtlusi et sinu riik sind petab…? Muidugi oleks pidanud end sinna vedama ja pättus oleks vast isegi välja tulnud. Aga kus sa seda ette näed. Samas oli ju nüüdki rida inimesi (P. Ernits pidavat neid kollektsioneerima), kes, vastupidi, just ei e-hääletanud ja marssides jaoskonda hääletama, leidsid sealt nimekirjast märke, et nad juba e-hääletanud ja rohkem hääletada enam ei saa…

Ja veel neljandaks. Peaaegu üldse ei seletata veel üht “novaatorlikku” uuendust viimastel valimistel. Nimelt ei avaldata enam ju e-hääletamise tulemust jaoskonniti. Ehk seda, mitu e-häält sai mingi konkreetne kandidaat konkreetses valimisjaoskonnas. Mingis peale valimisi toimunud “Reporteritunnis” oli sest põgusalt ja ülelibisevalt juttu ja nii lolli juttu kui pidi kuulma VVK aseesimehe A. Heinsalu suust, pole ammu mõne riigiametniku suust enam kuulnud. Et see muudatus (jaoskonniti e-hääli mitte näidata) pidi tulenema seadusest…et tagada hääletamise saladus…et muidu kuskil külas, kus ainult Jaanil on arvuti, saavad kõik teada, et Jaan hääletas X-i poolt…

Kõikidel eelnevatel e-valimistel, kui arvuteid oli vähem, id-kaarte oli vähem, e-riiki oli vähem, e-teadlikkust oli vähem – ei olnud see e-hääletamise tulemuste jaoskonniti kuvamisel probleemiks. Ja nüüd järsku on…Vaevalt siin seadust vahepeal muudetud on, pigem on tegu VVK omavoliga seaduse tõlgendamisel. Millist õigust (seaduse tõlgendamise õigust) VVK-l ju nende endi kinnituse kohaselt polevatki…

Eks tegelikke põhjusi  e-valimistulemuste jaoskonniti mittekuvamise osas saab loogiliselt olla vaid kaks:

Kas süsteem läks lolliks (millele paistab viitavat viivitused ja segadused valimistulemuste teatavakstegemisel valimispäeva õhtul-päris pettus oleks vast paremini ette valmistatud) ja e-hääletuse tulemusi ei ole tegelikult olemaski või oli ettekavatsetud valimispettus e-hääletamisel tulemustega manipuleerimise kaudu. Sest tulemuste kuvamise korral kardetakse seda, et külade Jaanid ja Juhanid, kes nüüd esmakordselt e-hääletasid, ja suure tõenäosusega hääletasid üksikute ja väikeparteide kandidaatide poolt, avastaksid tabeli e-häälte lahtris oma lemmikute kohalt rasvase 0…Proteste tuleks liiga palju VVK liikmete sooja koha säilitamise perspektiivi silmas pidades. Au ja väärikus , oma riigi, ühiskonna ja demokraatia teenimine pole kaugeltki nende tegevuse prioriteet… 

Nüüd oleme saanud siis olukorra, kus jaoskonniti ei saa kätte isegi statistikat, milline on mingi konkreetse kandidaadi toetus jaoskonniti. Kuidas need vaesed riigikogulased küll nüüd edasisi valimisvõite planeerida saavad…Kõik on miskipärast vait kui kuldid rukkis…Ainult M. Mihkelson väga ettevaatlikult võtab natuke sõna

5 kommentaari “Valimiskomisjon hävitas valimispettust kinnitavad tõendid?

  1. On kõnekas fakt, et meediakanalid vaikisid täiesti maha e-hääletuse andmete hävitamise. Samuti sellele eelnenud protesti. Aga näiteks idaraha skandaali ajal algas kohe tõhus ketramine ja süsteemne mainehävitustöö. Meediaga on ju sedasi, et asjad on parajasti nii suured, kui suurena neid tahetakse näidata.

    Kuskil peale europarlamendi või omavalitsuste valimisi ennustasin, et positsioonide säilitamiseks riigis paneb valitsev koalitsioon kõik mängu. Täna tundub, et mängu pandi isegi rohkem, kui minusugune lihtkodanik arvata oskaks. Tuleb arvestada, et võimu muutumisel ei oleks kaotajateks olnud ainult parlamendipoliitikud, vaid kõikvõimalikud tegelased igasugustes, sealhulgas meedianõukogudes. Mistõttu käivitus süsteemi enesekaitse. Mul ei lähe meelest, kui valimisstuudio alguses kodanik Ü.Madise asus kommenteerima algseid tulemusi ja kui ekraanile ilmus tema rahulolust nõretav nägu, põhjuseks ilmselt Reformierakonna ajuvaba edumaa teiste ees. Kogu riigiaparaat on ju põhiliselt valitsusparteide taktikepi all mehitatud. Seega saime näha naturaalset enese alalhoiu instinkti.

    Oletame nüüd, et mingit suuremat võltsimist siiski ei olnud. Andmete analüüsil oleks aga paratamatult selgunud e-hääletuse kõlbmatus. See oleks otseselt puudutanud valimiskomisjoni, kes on ju samuti enese alalhoiust haaratud riigiametnikud. Kõige kindlam on neile n.ö paberite põletamine. Süsteemi enesekaitse töötab niisugustel juhtudel kuradi hästi ja mingit organiseerumist pole vajagi. Ja kui mõni keskerakondlane peaks hakkama vilet lööma, siis on teda lihtne tembeldada kehvaks kaotajaks vms. Meedia teeb seda ise, ilma sundimata, sest on sama süsteemi osa.

    Veel üks aspekt… pole kahtlust, et päris paljude riigiaparaadi mutrikeste ning avalike ja muude tegelaste munad on hoiul Kentmanni tänaval. Julgen arvata, et mõni võib isegi kahetseda. Aga mis teha, 90-ndate tuhinas valida pool võidi teha igasuguseid, ka kehvasti läbimõeldud valikuid. Nüüd pole jäänud muud, kui “hoida saavutatut”. Külarahva viha võib kaunis ootamatult süttida, eriti kui on mingeid väliseid mõtlemapanevaid tegureid, nagu näiteks soomlaste valimistulemused.

  2. Täpsustus-meedia ütles ühemõtteliselt ,millisel kuupäeval valimistulemused hävitatakse.(mina ei viitsi artiklit otsida).Siin “riigikeses” ei ole küsimus ei valimistes ,analüüsis vaid kuidas hoida saavutatud VÕIMU ,sest võimu kaotus VÕIB tuua kaasa vabaduse kaotuse või sunnitud eksiili.Ehk me käime “pätsi ja co” sissekäidud rada ja tulemus saab sama olema …..

  3. Ma olne kindel, et praegune valitsuskamp, eriti ref on kindel, et nad võivad teha mida iganes, kuna nad on nii kohutavalt populaarsed.

Kommenteerimine on suletud.