Reform on juba Savisaarega kokku leppinud?

Kusjuures küsimärk pealkirjas on ka juba küsimärgi all. Viimaste päevade arengud ja tänane A. Anvelti meeleheitlik, olukorda traditsioonilistele radadele, kus eesti poliitika ainukeseks “pahaks” on ja jääb Keskerakond, tagasi juhtida püüdev arvamuslugu Delfis on ainult selle kinnituseks.

Tuletame neid viimaste päevade arenguid siis lühidalt meelde. Esmaspäeva õhtul toimus siis keski juhatuse koosolek, kus oli juttu valimistulemustest. Eks paljudele igapäevase “ajakirjandusliku” ajupesuga loputatud poliitikakiibitsejatele tuli üllatusena, et isegi Savisaare personaalsest vastutusest, rääkimata tagasiastumisest ei räägitud, et valimistulemus hinnati pigem normaalseks (neis erakonnavälistest mõjuritest tingitud oludes) kui kehvaks, et olemasolevaid erimeelsusi ei rõhutatud. ja et, mis minu arvates tähelepanuväärseim, mitte sõnagagi ei puudutatud e-valimiste vägagi päevakajalist ja just Keskerakonda puudutavat temaatikat…Mina teen kogu sellest komplektist küll ühese järelduse: on alust oodata arenguid, mis rahuldavad nii Savisaart, tema oponente, keskerakonda tervikuna, ja seda kõike olemasoleva, keski kahjuks võltsitud e-hääletust sisaldanud valimistulemuse juures. Sellised arengud on võimalikud  ainult reformi ja keski kokkulepete korral.

Seda kõike paistab kinnitavat ka see ülim sotside ja neid toetava meedia närvilisus (kulminatsiooniks siis see tänane Anvelti Delfi lugu) ja IRL-i ja teda toetava meedia (kuidas käsitleb lõppenud valimisi meie “uuriva ajakirjanduse” lipulaev “Ekspress”) resigneerunud olek, mis viimastel  päevadel eriti silma torkav. Sotsid ei saa vist muidugi päris täpselt pihta, mis toimub. Kuidas muidu seletada, et ühel päeval lastakse blondil ajakirjanikul kirjutada “analüüs”, kus J. Ratast kutsutakse üles kukutama linnas Savisaar ja haarama ise linnajuhtimise ohjad ja juba järgmisel päeval meelitatakse sedasama Ratast Riigikogu asespiikri kohaga, ehk siis sisulise opositsiooniliidri positsiooniga. Eks Nestor sai viimasel hetkel pihta, et Ratas võibki vabalt minna linnapeaks ja Savisaar tulla Riigikokku kantslist haamrit vibutama ja intriige punuma. See oleks ju sotside ja nende juhtivaks opositsioonijõuks saada tahtmiste jaoks õudusunenägu.

Spekuleeriks siis, et võimalik kokkulepe reformi ja Savisaare (sest läbirääkijaiks oli keegi teine Ansipi asemel) vahel oleks selline:

Savisaar tuleb Riigikokku, Ratas läheb linnapeaks, kesk tuleb (ilma Savisaareta)poole aastases perspektiivis valitsusse. See rahuldab silmnähtavalt väsinud Savisaart, rahuldab Ratast (kuna saab võimaluse oma meeskonnaga midagi sisulist ära teha), rahuldab keskerakonda tervikuna (ka siseopositsiooni, sest nende tegude ajendiks oli ainult pääseda reformiga koos valitsema), rahuldab kahtlemata reformi, sest kesk ilma Savisaareta on neile mugavaim valitsuspartner ja rahuldab ka Ansipit, sest see on ainus võimalus pikemas perspektiivis peaministrina jätkata. Ülejäänud eesti poliitikas osalejad on “juurviljad” , nagu venelased ütlevad…Nende soove ja tahtmisi ei peagi arvestama.

4 kommentaari “Reform on juba Savisaarega kokku leppinud?

  1. Ma pigem kahtlen Reformi ja Keski kokkuleppes täna. See saaks olla juhul, kui kuskil siseringis on Ansip piltlikult öeldes riiulile ära tõstetud. Mis omakorda eeldaks, et keegi omab juba infot, et e-hääletus läheb tõesti tühistamisele. Keegi seda kindlasti omabki, kuid mitte mina ja seepärast kahtlen, et midagi tühistatakse. Ootan libedamat otsust, umbes nii – tühistamiseks alust pole, aga süsteemi peab edaspidi täiustama jne. Riigi usaldusväärsusele oleks sihuke otsus kahtlemata pauk, sest vari jääks valimiste tulemusi igaveseks saatma. Kuid kohalik meedia summutab selle paugu. Ja mõnitab veidi aega Pihelgast sarnaselt Trubetskyle. Tühistamise korral aga pannakse veerema pallike, mis võib päris suureks paisuda ja oodatud puhastuse kohalikus poliitikas siiski esile kustuda. See on liiga ilus, et tõsi olla.

  2. Eesti poliitika ajalugu ei tunne vist ühtegi juhust, kus riigikohus või mõni muu kohus oleks mõne valimiskaebuse tühistanud. Vaatasin hiljuti juhtumisi üle nt 2003 aastast pärinevad Riigikohtu otsused asjades, kus püüti tühistada rahvahääletuse tulemusi. Need lükati 100% tagasi, 12 tükki tervenisti. Ühtlasi selgitati kaebajale, millest ta on valesti aru saanud ja kui kirjaoskamatu isegi lihtsat kaebust koostama. Et süsteem võiks mingi vea olla teinud, ei tulnud kõne allagi. Vaevalt see praktika muutub. Süsteem on läbitungimatu.

  3. Printsiibilt teiega nõus. Ise ka ei usu, et Riigikohus selgi korral asja otsustamisel lähtuks õigusest ja õiglusest ning põhiseadusest ja seadustest. Pigem tehakse otsus lähtuvalt poliitilisest otstarbekusest. Nagu on kümneid kordi varemgi juhtunud. Ma isegi olen juba kahel korral seda tunda saanud…
    Aga nad (otsustajad seal Riigikohtus) on siiski suure potentsiaalse surve all. See on samuti poliitiline surve ja lähtub keskerakonnast, täpsemalt Savisaarelt endast. Miks ei läinud kesk ja Savisaar lõpuni EP valimistulemuste vaidlustamisel. miks hoiab Savisaar madalat profiili idarahaskandaali juriidilisel käsitlemisel ja miks ei tee keegi keskerakonnast praegu piuksugi e-valimiste teemal. Põhjust ju oleks. Ma arvan küll, et juba pikka aega tegelikult ja teadlikult survestatakse oma ülemäärase politiseeritusega ämbrisse astunud VVK-d ja Riigikohust eesmärgil, et nood omakorda survestaks reformi juhtpoliitikuid: andke ometi Edgarile seda, mida ta tahab…muidu võib mäng olla pauguga lõhki. Juhtivate keskerakondlaste suht rahulolev ja kindel olek näitab, et kokkulepe on juba saavutatud või vähemalt väga lähedal…Reformil paistab olevat juba selg vastu seina.

  4. Tom! Juhtub see ,mis juhtuma peab -aega on vähe ,sest majandusolukord veelkord paneb jää liikuma, ja teisalt saab surve suurenema EU poolt(mis saab võimenduse Moskvast-USA-st)-seetõttu ongi kasulik “kalamehe moodi” oodata….küll ta näkkab ka, aga sealt edasi-see oleks poliitika suur muutus ,mis võtab AASTAID aega, sest meie kesine olukord on mitmekihiline-ühelt poolt meie kallutatus algusaastail läände ja ida madalseis …. Teisalt-maailma sündmuste areng on ettearvamatu ja võimu omamine tänases EESTIS on hetkevõimalus EELAARVE RAHA JAGADES TEENIDA. Kolmandaks:Lissaboni lepinguga anti suhteliselt vabad käed neile 27 riigi juhile,kes selle allkirjastasid, tegutseda parima äratundmise kohaselt peaasi, et ei lähe vastuollu peavoolu liiniga .Seis ei ole lootusetu aga kiita ei saa…

Kommenteerimine on suletud.