Minusugustele krahhikuulutajatele ja “muidumölisejatele” püütakse pidevalt kohta kätte näidata väitega, et mida tühja kritiseerite, ise ei oska midagi peale tobeduste paremat asemele pakkuda. Mul on veel neid ilkujaid lihtne tõrjuda, sest võin nad rahulikult ja külmalt suunata lugema mu varasemaid postitusi (näiteks siia) ja soovitada hoida mokk maas. Kuid keerukam on neil arukate mõtete ja ettepanekute esitajatel, kellel oma väljundit pole ja massiteabesse ka väljajõudnuna võivad sattuda (ja ka kogu suguselts seitsmenda põlveni välja) poliitiliselt suunatud stammkommentaatorite pasalaviini alla…Kellele seda ikka nii väga vaja on..
Üks näide siis väga huvitavast ja väga päevakohalisest ettepanekust.
Siin mõni aeg ja postitus tagasi tegi siin blogis kommentaator “hall orav” ettepaneku loobuda II pensionisambast
Kuna teemaks on (vähemalt kaudselt) riigieelarve ja rahandussüsteemi tervis, siis pakun välja raha-allika.
II pensionisamba likvideerimine. Õigemini .. selle muutmine vabatahtlikuks.
Praegu on olukord järgmine. Inimene loobub 2% oma palgafondist. Riik loobub veel 4% inimese palgafondist. Kogu see raha antakse pankurile, kes ostab selle eest pabereid. Tasu eest veel pealegi. Pankur lubab, et selle tõttu on tulevikus riigi kulud inimeste pensionile väiksemad.
Praeguseks on selge, et kogu see paberimajandus ei olegi lollidemaa rahapuu ja pankur on nutikas ainult oma tasku täitmisel.
1. Edasised sissemaksed II sambasse vabatahtlikuks. Paljud loobuksid ja riigikassa täieneks 4%-ga palgafondist.
2. Võimaldada kodanikel olemasolevaid positsioone sulgeda. Ehk siis .. pankur müügu need paberid maha ja raha tagasi. Ka riigikassa saaks ühekordse sissemakse. Rahvas saaks mingi summa millega kinnisvara omafinanseeringut suurendada ilma vanemate korterit lisatagatiseks panemata. Või ostaks midagi ja maksaks käibemaksu.
See tõmbaks muidugi vaiba alt ära mitmelt maailmanimega rootsi pangalt – AGA MIS SIIS. Ma ei parasta aga pole minu asi hoida üleval Skandinaavia heaoluühiskonna jätkusuutlikkust.
Ma tean .. utoopia. Aga ikkagi. Kas Eestis oleks erakond, kes tuleval valimiste aastal teema üles võtaks?
Comment by Hall Orav — November 12, 2008 @ 1:08 pm
ja täna on sisult analoogse ettepaneku teinud üks teine kommentaator, “pessimist” , ühes teises foorumis…
mõtlesin siin ka üks päev hetke keerulistest aegadest ja jõudsin sellise arutluseni, et kui riik vähegi sooviks oleks tal järgmise aasta riigieelarves ca 3,5 miljardit vabu vahendeid koheselt võtta, vaja vaid väike seadusemuudatus teha ning mõningast arvutussüsteemi pisut kohendada.
Nimelt arvestades asjaolu, et pensioni 2 sammas on täna riigi eelarvele väga suur rahaline koormus ja kuna ta hetkel ei mõjuta eesti majanduselu mitte kuidagi (kui börsimängud kõrvale jätta), siis riik võiks teha kindla pakkumise, et aastal 2009 ei tehta riigi poolt mitte ühtegi sissemakset pensioni 2.sambafondidesse ning kõikidel liitunutel on võimalik riigi eeskuju järgida, ehk pensioni teise sambasse tehtavad maksed külmutatakse st. fondi võiks juurde laekuda ainult inimeste poolt makstav 2% brutopalgast eeldusel, et nad seda soovivad!
Järele mõeldes, eks isegi ole tunnetanud, et selle II sambaga on mingi jama. Ennast see küll ei puuduta, sest tänu vanusele (loe:riigi seisukohast perspektiivitusele) võimaldati sellega liituda vabatahtlikult, ehk siis otse ei sunnitud. Nagu tehakse noorematega. Sellise asjaga, mis on olemuselt sunniviisiline, ma vabatahtlikult juba ei liitu. Nii olengi ilma selle sambata, käesolevaid arenguid arvestades päris õige valik…
Veel järele mõeldes on selle samba sunniviisilisusele mõeldes veel äks vastuolu. Pensionisammas on iga konkreetse isiku jaoks seotud ainult selle isikuga, selle isiku valikutega, valikuvabadusega. Ma käll väidaks, et minu valikuvabadust oleks tugevalt riivatud, kui ma oleks sattunud nende sunniviisiliselt liitujate kategooriasse. Vanadus ja vanaduses hakkamasaamine on eelkõige minu mure, mitte riigi asi. Ma võib olla ei tahagi oma vanaduspõlve täiendavalt kindlustada, või ei taha seda teha sellisel viisil. Kui riik tahab oma kodanikke ja maksumaksjaid vanaduspõlves aidata (mis oleks loomulik), siis tehku ta seda kodaniku ja maksumaksja vabadust austaval viisil. Praegu käitub riik maffioosse struktuurina, pakub katust, sunnib ostma teenust oma poistelt, “perekonna” liikmetelt…
Ma arvan küll, et selle sambaga sunniviisiliselt liituma sunnitud noored võiks pöörduda õiguskantsleri poole tunnistamaks sambasse võetud isikutepoolsed sissemaksed inimeste põhiseaduslikku valikuvabadust piiravateks koormisteks ja need täiel määral tagastada…
aga tuli seoses nende sammaste ja üldise maksudebatiga veel üks mõte. See poolsunniviisilisuse, poolvabatahtlikkuse, poolkontrolli põhimõte, mida kasutatakse pensionisammaste ideoloogilistes põhjendustes, võiks tegelikult sobida just otseses maksustamises. Alles see oli kui M.Kubits väljendas oma informeerituse tasandilt tundub et üsna adekvaatset ettevõtjate (siiski riigi maksutulude peamiste allikate) muret kogu olukorra ja eriti maksusüsteemi osas. Kumas läbi mõte, et suured maksumaksjad võiks siiski kuidagi kontrollida ja suunata oma maksurahade kasutust.
Siit ettepanek: Kehtestada teatud kokkulepitud tulude tasandilt tulumaksu lisa progressiivsuse põhimõtet ja II pensionisambaga liitumise põhimõtteid kasutades. Ehk suurema tulu saajad maksavad lisatulumaksu mingi progresseeruva määra alusel, kuid neil on õigus ise suunata see maks riigi poolt etteantud ja siis ettevõtjate (ja ka kõrgepalgaliste ja teiste suurte maksumaksjate) poolt nende etteantute hulgast valitud projektidesse või fondidesse. Ehk siis maksumaksjal tekib mingi võimalus suunata oma raha sihtotstarbeliselt sinna, kus just maksumaksja arvates riigil ehk meil kõigil king kõige rohkem pigistab…
Hr. Tomp, kas sa siiski ei tahaks oma stylesheetist maha korjata seda 22rmiselt ahitavat kitsast t2hevahet? See on muiud ilus stiil, ma ise kasutan ka seda, aga ma ei tea, mis selle autoril pähe tuli, et ta tähevahe jõuga kitsaks surus. Tavaliselt on kombeks, et fondi meetrika kallale ei minda.
Krt sinuga…Nagu näed, valisin lihtsama tee. Ja pealegi ma vist ei saagi css-s tehtud muutusi salvestada, see on wordpressi tasuline lisa…raha aga nii väikse asja eest ei tahaks välja anda
** Ennast see küll ei puuduta, sest tänu vanusele (loe:riigi seisukohast perspektiivitusele) võimaldati sellega liituda vabatahtlikult,**
Sai tehtud lollus ja liitutud vabatahtlikult. Kas äkki on väljapakkuda moodus sellest vabatahtlikult liitumisest lahti saada?
Peab kohe ütlema, et pole selle seadusandlusega päris kursis. Küll aga oli veel täna uudis, et esimesed ca 10000 nägu, kes veel vanas eas ja omal ajal selle sambaga ühinesid, saavad järgmisel aastal oma kogutud raha kasutama hakata. Need on siis vist need, kes järgmisel aastal jõuavad pensioniikka ja miski 5 aastat tagasi liitusid selle sambaga. Kui küsija juhuslikult sinna alla käiks, siis oleks küll soovitus see raha kohe ja korraga (võimalik , kui kogutud raha alla 20000) välja võtta…Asi seegi…
Välja võtta veel ei saa. Aga mis juhtub kui maksmine lõpetada? Vaatasin just pangast järgi. Summa on vähenenud 26 000 ja järel üsna väike summa. Tundub kui kannaks raha tondi mütsi sisse;)
Ega vist seda maksmist väga lõpetada saagi…sama nagu sooviks maksude maksmise ära lõpetada. Ja tegelikult pole ilmselt ka väga mõtet, sest praegu on ju vist nii, et II samba õnnelik omanik paneb sinna igakuiselt 2% palgast ja riik lisab teiste pensionäride arvelt 4% sestsamast palgast…Halbadel aegadel, mida järgmine ja ülejärgmine aasta kindlasti on, läheb enamus lisanduvast rahast muidugi kõige kaduva teed…kuid see oma 2% võib ju alleski jääda…