GEP Jordaanias

GEP (gorjatchie estonskie parni e. kuumad eesti poisid) laiendavad haaret. Nüüd on nad jõudnud juba araabiamaailma südamesse- Jordaaniasse ja Saudi Araabiasse. Kui  põhjamaiseid umbusklikke leedukaid  ja soomlasi ei õnnestunud õpetada, kuidas ehitada ja ekspluateerida kasumlikult tuumajaamu, siis proovitakse õnne Jordaania sheikide juures, kes ongi lihtsalt sheigid, mitte naftasheigid. Sest Jordaaniat pole erinevalt teistest piirkonna riikidest naftarikkustega just õnnistatud. Neile püütakse maha müüa ideed, et seda puuduvat naftat saab edukalt ajada ka tavalisest hallist kivist, mida seal kõrbetes külluses.
Tõsisemas toonis ei oskaks seda avantüüri millegagi võrreldagi. Ignalina on selle kõrval lapsemäng. Vast too 10 miljoni dollari afäär, mis oli ka teadupärast seotud “paradiisliku” naftaäriga…Et seal õiendasid juudid, siis on vähemalt mingil määral arusaadav ja mõistetav, miks tolleaegne GEP Kallas lasi omal naha üle kõrvade tõmmata…Ja eks ta ikka teadlikult lasi ka, sest rumalad tankistid jäävadki tankistideks. Kes on aga praegu Kallas…?
Jordaania põlevkivist õli tegemise avantüüri taga pole aga mingeid juute. Puha eesti soost geoloogid, kes omal (nõuka) ajal andsid vennalikule USA-Iisraeli agressiooni all kannatavale araabiamaailmale abi geoloogiliste uurimistööde läbiviimise näol. Meie põleva kivi spetsialistid käisid siis seal seda nende põlevat kivi uurimas. Süürias, kus ka naftaga kitsavõitu, käidi ka. Ainult et praegu saame me sehkenndada ainult nendega, kes saavad ameeriklastega paremini läbi. Jordaanlased kindlasti paremini kui süürlased. Kuidas nad oskasid EE pomode külje alla ujuda, kes on kelle sugulane, kes kelle tuttav- eks see oleks uuriva ajakirjanduse ülesanne. Seda aga meil teatavasti ei ole. Meil on mingid hädapätakad, kes arvavad, et ideel oleks isegi nagu jumet….
Ainult kellegi isiklikud suhted, ja kellegi isikliku kasu ootus-lootus on viimas meie kõigi raha  naftarikkasse Lähis-Itta, et meie Jaan Tatikad saaks õpetada kohalikke, kuidas kivist veel naftat juurde ajada. Eks kõrbepojad võta seda initsiatiivi stoilise rahuga:las õiendavad, meil ruumi ja seda kivi on….Täiesti arusaamatu, miks meie majandusminister sellise avantüüriga kaasa läheb. Me ei suuda isegi omaenda põlevkiviga selgust saada, kõiki eksperimente läbi viia, et kasutus ja kasulike ainete saagis oleks maksimaalne…Aga ronime eksperimenteerima Jordaaniasse toormega mis erineb meie põlevkivist vähemalt samapalju kui troopiline vihmamets meie metsast. Kuigi metsad on mõlemad….

Blogged with the Flock Browser