Gini indeks-kesklass laenuks

Heade uudiste põud viie rikkama hulka liikumise offensiivil sunnib ka kivist vee välja pigistama. Nii võiks kõhkluseta interpreteerida Gini indeksi natuke meile soodsamaks muutumist ja maksuameti andmeid selle kohta, et just keskmisest suurema palga saajate hulk on suurenenud. Gini indeks peaks teadupärast näitama tulude ebavõrdsuse taset ühiskonnas. On lihtne  tõestada, et meie praegune suhteline paranemine Gini indeksi järgi reastatud riikide pingereas pole kuigi jätkusuutlik.
Lambist võiks välja tuua kolm meil seda näitajat deformeerivat eripära:
1. Meie nn. tärkav keskklass on kerkinud viimaste aastate laenupärmil. Mida sügavam ja pikaajalisem majandussurutis, seda vähem jääb neid sinna tasemele püsima. Muutus toimub valdavalt just vaesumise suunas. On loomulikult ka teistsuguseid liikumisi. Pankrotihaldurid liiguvad näiteks rikaste hulka. Mis veelgi suurendab ebavõrdsust ja halvendab objektiivselt seda indeksit.
2. Meie rikkad on juba libisenud ja libisevad edasi Maksuameti haardest välja. Seda soodustab meie ettevõtluse maksustamise seadusandlus ja kapitali ning inimeste vaba liikumine Euroliidus. Ehk siis tegelikke statistilisi näitajaid meie tegelikult  ja tõeliselt rikaste inimeste kohta pole neil Gini indeksi arvutajatel kusagilt võtta. Mingid suhtelised näljarotid jäävad vaid Maksuametile jalgu, ja võetakse arvutustel aluseks kui rikkuse võrdkujud.
3. Eelolevatel segastel aegadel suureneb paratamatult varimajanduse osakaal, kusjuures ümbrikupalkade kasv on väiksem häda. Maksupettused, firmade hämarad ülevõtmised ja likvideerimised, kunstlikud pankrotid, korruptiivsete hangete osa suurenemine riigiga tehtavatel kokkukuivaval ehitus- ja teenuste turul,..jne.
Nii-et ei ole siin hõisata midagi. Kuidas küll  õnnestus küllaltki kaine mõtlemisega Heidmetsalt selline positiivne kommentaar saada, on muidugi suht arusaamatu. Võib olla trükkisid ajaleheneegrid ära vaid osa tema mõtteavaldusest…

Blogged with the Flock Browser

2 kommentaari “Gini indeks-kesklass laenuks

  1. Täitsa õigus, ega peakski. Eriti olukorras, kus selle ja ka teiste indeksite muutumise tendentsid pole selgelt välja kujunenud. Mingi usaldusväärsus on ainult suht pikaajalistel trendidel. Seesama Gini trendki oli vist meie osas negatiivne, ja isegi juhul, kui nüüd mingi väike nihe paremusele oligi, ei ole see siiski (tausta teades) rohkemat kui surnud kassi põrge…

Kommenteerimine on suletud.