Teder oravajahil

Seekord tegi Ilves küll elegantse käigu. Saatis oravajahile enda asemel Tedre. Teder saaks vaatamata oma igapäevamenüü taimetoidule sest pähklivargast jagu küll. Ja Ilves ei peaks oma juba niigi määrduma kippuvat karvkatet veel orava verega reostama.

Huvitav saab olema. Seda oli juba eilsest Pentuse näost näha. Kas leitakse Riigikogu kõnetooli mõni uus Pevkur, kes seal demagoogilist iba hakkab suust välja ajama või piirdutakse varju jääva kulissidetaguse õõnestustööga. Pigem seda teist. Raske on oravatel otse ja isegi nurga tagant poolavalikult Tetre rünnata: kaitses ju siiski Teder omal ajal edukalt Siimu ennast.

Ämbris on mingil määral ka kesk. Kombineerisid üle oma Madise toetamise käiguga. Reformile ärategemise mõttes muidugi mitte , kuid keski enda huvide seisukohalt sattusid küll vihma käest räästa alla. Väga raske on keskil nüüd rünnata vandeadvokaadina Savisaare enda vastu seisnud (ja vist kaotanud) meest. Tunduks kohe sedamoodi, et Savisaar ei andesta isegi katset talle vastu hakata. Muidugi, võib ka spekuleerida, et see Madise toetamine oli just selleks, et tõmmata vesi peale Madise võimalikule tõusule riigikontrolöriks vana ustava kaadri Oviiri asemele. Selle võimaluse nad Madiselt muidugi ka võtsid , kes see aus inimene ikka keski toel kõrgesse riigiametisse tahaks. Märk kohe küljes. Tõeline alttõmbamine ja karuteene Madise suhtes igal juhul tehti.

Loodan küll, et Teder oravatele armu ei anna, ja nokib valusalt ka ninasarvikut. Sest aatelisele isamaalasele (kelleks võib vandeadvokaati tema senise tegevuse järgi ilma igasuguste jutumärkideta pidada) on kindlasti sisimas kõige vastikumad just võltsisamaalised , nihilistlik-populistlik- pragmaatilised oravad. Lauspopulistidest ninasarviklased talle ka vaevalt meeldivad. Ega kunagised aatekaaslased, praeguseks peamiselt intriigidesse laskunud “Isamaa” ja “Res Publica” tegelased ka vast soosikud enam pole. Sotsid muidugi nõrkade ideevaeste kohanejatena lihtsalt kardavad tugevat inimest õiguskantsleri rollis, kuid loodetavasti ei julge ka eriti vastu hakata.

Nii et sellist selget parteidepoolset vastuseisu Tedrele vaevalt tuleb. Õigemini, ühtset seisukohta ei väljendatagi. Võib ennustada, et kõik fraktsioonid peale selgelt tetre toetavate roheliste jätavad otsustamise fraktsiooniliikmetele vabaks ja põhiprobleemiks kujuneb  51 poolthääletaja saali saamine. Paljudel riigikogulastel võib igasugu muid asjatoimetusi just siis ette tulla, ja oma tegelikku vastuseisu ei juleta tulla saali näitama. Kui Teder saabki õiguskantsleriks, siis väga napilt.

Aga ikkagi on see on tegelikult parim seis, mis  praegu olla saab. Tedrest võib saada isegi parem õiguskantsler kui oli seda Jõks. Ta on majanduslikult sõltumatum ja väliselt vaoshoitum. Teda on raske rünnata ja parteiliste huvide alla kallutada. Sellisel juhul ei oleksgi veel kõik kadunud sel okkalisel teel kodanikuühiskonna ja õigusriigi poole.

7 kommentaari “Teder oravajahil

  1. ära soperda. sa oled nii informeeritud mees küll, et tead väga hästi — Teder on oravate ihuadvokaat. kaitsnud kallast ja kranihhit, olnud raskiga äripartner. mis illusioonesa siin lood.

  2. Advokaatide tegelikust palgest üldiselt olen hästi informeeritud küll. Kuid olen säilitanud optimismi, et ka nende hulgas leidub (kasvõi üksikuid) ausaid inimesi…Ma arvan, et Teder oli aus, kui väljendas oma tulevase tegevuse motiive ja põhimõtteid. Ja kui ta on aus mees sisuliselt, on Kallase ning Kranichi kaitsmine ning Raskiga äripartneriks olemine pigem plussiks. Eeldan, et tegelikult kardetakse teda (kyynik kaasa arvatud) sellepärast, et temaga ei saa nii lihtsalt diile teha. Tuleb sama jama , mis Jõksiga. Võib juhtuda, et õiguse ja õiglusega manipuleerijad satuvad vihma käest räästa alla…

  3. mina kardan ainult seda, et oravad, kes on viimase aasta jooksul kogu riigi ja seadusandluse ümber teinud, juba kiputakse hymnigi kallale, seavad järjekordse oma poisi juhtivale kohale. arvan, et pole juhus, et lang kiitis tederit ühes usutluses juba mõni päev enne seda, kui Ilves kandidaadi välja käis… sellega seoses kardan ka, et oravad on võimelised presidenti blackmailima.
    õiguskantsler peaks ikkagi tulema erapooletust ametist – kohtunikuametist näiteks…

  4. Mul küll see kahtlus, et tegelikult pole, miskipärast järjest süveneb…Ta küll ei tundu sobivat IRL-le, aga see ei tee tast veel oravate meest…Ta pole kellegi mees, nagu üks korralik õiguskantsler peabki olema

Kommenteerimine on suletud.