On jäänud vaid väga halvad valikud…

….sest paremad on Savisaar kas juba ära võtnud või vähemalt broneerinud. Nii vast võiks kõige lühemalt kokku võtta majanduspoliitilise hetkeolukorra. Ja mis on Savisaare käes, see on Savisaare kõhus. Parim näide meie poliitolukorra skisofreenilisusest ilmnes ju eile, kui sai avalikuks valitsuse plaan tõsta järsult riigiametnike (just kontorirottide, mitte politseinike-õpetajate-tuletõrjujate) palka.
Valitsuse ees seisvast probleemist ja selle järsu (tervikliku majanduse seisukohast enesetapjaliku) palgatõusu motiividest on võimalik täiesti aru saada ja seda ka seletada. Probleem ju selles, et lähematel aastatel ripume sisuliselt EL rahakoti küljes. Järgmisel viiel aastal oleks meil võimalik kasutada ca 55 miljardit EL maksumaksjate raha. Sel juhul muidugi, kui meil on piisavalt motiveeritud sõna otseses mõttes bürokraate, kes on võimelised suhtlema Brüsseli bürokraatidega nagu võrdne võrdsega. Ja seda veel tingimustes, kus Brüsseli bürokraadid vaatavad meile nii aprilliööde kui gaasitrassi sündmustiku taustal niikuinii altkulmu. Hetkel on nende oluliste ametnike hordide töötasu vast 15000-25000 vahemikus. Aasta-paar tagasi vägagi piisav, et pangast tollast madalaintressilist laenu saada. Seepärast pole midagi imelikku, kui need ametnikud ongi üks põhikontingente Tallinna ümbruse uusasumites. Kuid…intressid on vahepeal tõusnud, sellise asustusmudeliga kaasaskäivad püsikulud (bensiin, ühepereelamute suurem küttekulu) samuti. Edasised prognoosid on neile lausa ähvardavad. Kogu see kontingent on olukorra ees, kus harjunud elustiili  ja -standardi säilitamiseks lihtsalt on vaja raha juurde saada. Kui seda ei anna neile nende tööandja- riik, kergitavad nad loomulikult kaabut. Ja riik tuligi neile nüüd vastu—
Mis puutub siia Savisaar. Aga väga otseselt. Nimelt tegi ju nimelt Savisaar juba kuskil augustis ettepaneku kaaluda garanteerida eluasemelaenude kohustustega jännijääjaid riiklikult. Teatud riiklike garantiidega. Mis oleks praegu efektiivsem ja lihtsam, kui kõigi ametnike (nii laenukohuslaste kui mittelaenukohuslaste) valimatu kõrge palgatõusu asemel pakutaks mõõdukat palgatõusu ja eluasemelaenukohuslastele riigiametnikele lisaks veel riiklikke garantiisid. See riiklik garantii hoiaks riigiametnikku oma riigile vajaliku töö juures rohkem kinni kui ükskõik kui suur hetkeline palgatõus. Ja jääks ära sadade miljonite riigieelarveliste kroonide pumpamine puhtalt tarbimisse, inflatsioonispiraali tõusunurga toeks.
Seda ei saa teha sellepärast, et seda pakkus ju Savisaar. Kui oleks  mõni väiksem ja tundmatum vend, saaks veel idee üle lüüa ja koalitsiooni kuulsusrikkasse ideevaramusse omana sokutada….Nii on meil kahjuks paljude asjadega. Mõistlikud mõtted tambitakse maha ainult sellepärast, et need tulevad valelt inimeselt. Meil on peamine (eriti just võimuladvikus) mitte asja edendamine vaid teistele ärategemine. Selliste inimeste juhtida olev riik ei ole kahjuks jätkusuutlik.

Blogged with Flock

2 kommentaari “On jäänud vaid väga halvad valikud…

  1. Tõesti huvitav mõte oli, aga kas oleks siis õiglane piirduda ainult riigiametnikega. Riigiametnik kes pole laenu võtnud, millega teda siis kinni hoida. Rahalaristamise asemel ametnikele oleks võinud valitsuskoalitsioon teisipäeval toetada lasteaialastele tasuta lõunasöögi, lasteaiakasvatajte, ja puudega inimestele toetuse suurendamist aga kahjuks tuli seegi ettepanek valelt erakonnalt.

  2. Ei, loomulikult mitte ainult riigiametnikega, see oleks ju võinud olla edasise diskussiooni küsimus. Aga ideaalvõimalus oli just riigiametnikega alustada. Mis seal imelikku ja mitteturumajandust kui tööandja rollis riik võtab mingeid kohustusi ja hajutab riske oma töötajate osas. Ja tõepoolest, miks mitte kasutada praegusel inflatsioonisurves majanduse hetkeseisus muidki otsesoodustusi teatud kategooria inimestele. Raha ei antaks umbes, vaid ikka konkreetsetele inimestele konkreetsete asjade jaoks. Pikas plaanis viiks taoline asi tõepoolest teatud sotsialismini riigi osa liigse suurenemise tõttu, kuid hetkel, tundub, oleks see siiski vaat et ainuõige majandust stabiliseeriv lahendus

Kommenteerimine on suletud.