Arvamus ja arvamuse kujundamine

Villu võimaliku (kohtu)rünnaku alla sattunud “Ekspressi” ajakirjanikud kaitsevad end väitega: igal inimesel on õigus oma arvamusele. Et siis selles “viie viina ja kolme õlle” loos oli tegu nende arvamusega. Ega see vist nii lihtne ka pole. Sellise fraasi kasutamine ei ole ju mitte arvamus, vaid allikalt saadud materjali ümberjutustus. Seepärast oleks vast mõttekas kasutada allikate kaitse argumenti, nagu “Ekspress” omal ajal Marek Paulsoni juhul nii innukalt tegi.

Ka arvamusega on ju nii, et arvamusega esinevad ametlikus meedias siiski inimesed vastavas arvamusrubriigis, mis ei pea kajastama väljaande toimetuse seisukohti. Kui see “Ekspressi” lugu ei olnud varustatud vastava märkusega (ja ta vist ei olnud), siis ei olnud see  ajakirjanike arvamus, vaid eelkõige toimetuse katse lugejate arvamust kujundada. Ja selles Villu neid tõenäoliselt süüdistabki. Kui nad ei suuda kinnitada fakti, eelpooltoodud fraasiga  lindistuse olemasolu, on kuri karjas. Väljamõeldistega kujundatakse arvamust teatud tuntud poliitikust.

Kõige kurioossem on antud juhtumil muidugi see, et Villu ja talle kaasatundjad on tõepoolest absoluutselt närvid kaotanud. Ja tõepoolest ähvardavad kohtu ja ei tea veel millega igasugust tegelikku arvamusavaldust, mis tundub kellelegi vale. Sest näiteks seesama blog siin on ju minu isiklik arvamuse avaldamise koht. Mul on siin otse põhiseadusest tulenev õigus avaldada seda oma arvamust.

Nüüd aga juhtus siis selline asi EPL-i kommentaariumis (A. Koka arvamusloo Aaviku kinnipidamise kohta). Isegi minu positiivse ja igati tsensuurse arvamusavaldusele viitamise juhul kaotas keegi teine kommentaator täiesti närvid:

Minult siis üksainus lause ja viide:

Suht sümpaatne lähenemine, sest Aavik on ilmselgelt ohvriloom

https://tomp.wordpress.com/2006/11/21/tankist-aavik/


uk45 20.
detsember 2006
08:34:25

Sinu vihkamine Villu Reiljani vastu on selge, aga kas Sa mõtled ka sellele,
et Reiljan võib sind laimamise eest kohtusse anda? Kui oled ise trellide taga,
kas nimetad end siis ka Villu tankistiks?

Kes viitsib, võib ju lugeda, kus see Villu vihkamine sealt paistab ja mida seal küll on, et mõni mees on nii väge täis.

Blogged with Flock